کانیون رزرو

کانیون رزرو

یک کانیون (گاهی اوقات به نام کونون) یا گوره یک دره عمیق بین صخره ها است که اغلب از منظر رودخانه حک شده است. رودخانه ها دارای تمایل طبیعی برای رسیدن به ارتفاع پایه هستند، که ارتفاع آن همانند آب بدن است که در نهایت تخلیه می شود. این یک قبرستان است. [1] اکثر قنات ها توسط یک فرسایش طولانی مدت از سطح فلات تشکیل شده است. صخره ها به علت وجود سنگ های سنگین سخت تر که مقاوم در برابر فرسایش و هوازگی می باشند، در معرض دیوارهای دره قرار دارند. کانیون کلمه اسپانیایی است (کانن، تلفظ شده: [kaɲon]، معنای بزرگ caña، cane به انگلیسی). کلمه یونانی به طور کلی در ایالات متحده استفاده می شود، در حالی که کلمه یونجه در اروپا و اقیانوسیه رایج تر است، گرچه در برخی از نقاط ایالات متحده و کانادا نیز دره و دره استفاده می شود. نظامی که مشتق شده از کلمه defil است گاهی در انگلیس استفاده می شود.

کانیون ها در مناطق خشک نسبت به مناطق مرطوب بسیار شایع هستند، زیرا فرسایش فیزیکی در منطقه های خشک دارای اثر محلی تر است. باد و آب از رودخانه به منظور تخریب و دفع مواد مقاوم در برابر کمتر از قبیل شیل می شوند. انجماد و گسترش آب نیز برای کمک به تشکیل کانال ها کمک می کند. آب به شکاف بین سنگ ها و انجماد می افتد، سنگ ها را از هم جدا می کند و در نهایت باعث می شود قطعه های بزرگ برای شکستن دیوارهای قوطی، در فرآیند شناخته شده به عنوان یخ زدگی [2] دیوارهای کانیون اغلب از ماسه سنگ یا گرانیت مقاوم تشکیل شده است. عمدتا در دهان رودخانه ها زیر آب عمدتا زیر دریایی هستند.

گاهی اوقات رودخانه های بزرگ از طریق کاني ها به علت بالا رفتن سطح زمین شناسی تدریجی می روند. اینها رودخانه های مستحکم نامیده می شوند، زیرا آنها نمی توانند به راحتی مسیر خود را تغییر دهند. رودخانه کلرادو در جنوب غربی و رودخانه مار در شمال غربی دو نمونه از ارتفاعات زمینی است.

کانیون اغلب در مناطقی از سنگ سنگ آهک تشکیل می شود. سنگ آهک تا حدودی محلول است، بنابراین سیستم های غار در سنگ تشکیل می شود. هنگامی که این سقوط یک کانیون باقی می ماند، همانطور که در مندپ هیلز در سامرست و یورکشایر دالز در یورکشایر، انگلستان است.

یک کانیون همچنین ممکن است به تقسیم بین دو قله کوه مانند آنهایی که در محدوده هایی مانند کوه های راکی، آلپ ها، هیمالیا یا آندها هستند اشاره کند. معمولا یک رودخانه یا جریان و فرسایش از بین چنین کوه هایی شکاف می کنند. نمونه هایی از کانی های نوع کوهی کانوی پروو در یوتا یا پارک ملی یوسمیتی در سیرا نوادا کالیفرنیا است. کانیون در کوه ها و یا دره ها که تنها در یک طرف باز هستند، به نام کانال های جعبه نامیده می شود. کانال های شکاف کانای بسیار باریک، اغلب با دیوارهای صاف است

No backers yet. Be the first!

No update yet

Author

Greg Smith
Created 6 Campaigns • View Profile

Ask a Question

Please leave a Comment